Menu
Obec Nová ves
ObecNová ves

RSS IN

kulturafm.cz

 • Nedělní divadélka: z důvodu nemoci měníme titul

  29.9.2022 14:40

  Vážení diváci, 

  z důvodu nemoci účinkujících z divadla KK Praha se v neděli 2. 10. nemůže uskutečnit plánované představení O SNĚHURCE A SEDMI TRPASLÍCÍCH. O představení ale vaše děti nepřijdou. V náhradním programu vystoupí brněnské Divadlo Věž se svým titulem "Pohádkové hity z Televize Věž" s oblíbenými pohádkovými písničkami, které všichni dobře známe. 

  Děkujeme za pochopení a těšíme se na vás!


 • Seznamte se s kandidáty

  19.9.2022 13:54

  Vážené dámy a pánové, občané Frýdku-Místku,

  zveme vás na veřejné přátelské předvolební setkání na primátora statutárního města Frýdek-Místek, které se koná v pondělí 19. 9. od 17.00 v prostorách Národního domu Frýdek-Místek.

 • Září se spolkem Krasomil: Trojlístek pozvánek a rozhovor s předsedkyní spolku Radanou Šatánkovou

  19.8.2022 14:00

  Frýdek-Místek – V měsíci září mohou návštěvníci zavítat hned na sérii několika pořadů z dílny Radany Šatánkové, která kromě celoroční dramaturgie, tvorby scénářů, spolupráce při produkci a organizaci, však nejraději vystupuje.

  Radano, můžete nám představit pořady, na které chcete milovníky krásna pozvat?

  První setkání s Krasomilem se odehraje ve čtvrtek 8. září ve Frýdku, Na Půstkách 68. Za příznivého počasí je akce umístěna při venkovním posezení podniku Víno pod věží. Těšit se můžete na letní hudební poetikon a koláže veršů, které představují skvostný výběr: zazní galantní poezie ze 17. a 18. století, výběr z díla Jiřího Žáčka, dále Mladé ženy a Thyrsos od Františka Halase, ukázka z Manon Lescaut či Kratochvilná vyprávění coby ohlédnutí za dávným antickým humorem. A samozřejmě nemůže chybět ani Umění milovat od Publia Ovidia Nasa. Proto jsem toto poněkud rozverné setkání nazvala „Za krajkami vějíře aneb O lásce, kráse a neřesti“. Dlužno dodat, kdo vystoupí, protože kromě základní tradiční sestavy, kterou tvoříme s hudebníkem Ladislavem Kokeschem, se přidají hosté. Zpívat bude také Michaela Kocourková a co se týče přednesu básní, těším se na mou dávnou kolegyni Renatu Tomkovou, se kterou jsme zhruba před 20 lety působily v Literárně-dramatické společnosti Místecká Viola.

  Můžete přiblížit druhou událost vašeho spolku?

  Hned den nato, v pátek 9. 9., se může publikum Krasomilu dostavit do rohového salonku v 1. patře Národního domu. Tam se bude konat program, který jsem pojmenovala dle erbovní básně z výboru Jsem jaký jsem - „Viděl jsem několik lidí“. Můžeme si připomenout 45. výročí úmrtí, ale i život autora, se kterým se budeme hudebně i slovem toulat po staré Paříži. Je jím JACQUES PRÉVERT – básník lásky, přátelství i satirik; nabízí někdy hořkou pachuť a trpké poznání, nostalgii. Vždy je s člověkem – zůstalo o něm mínění, že přinesl poezii do ulic. Pro tento pořad jsem rovněž navrhovala hudbu na míru, aby nám stará dobrá Francie krásně zněla. Což je úkol pro Láďu Kokesche, pokaždé se vypořádat s mými náročnými hudebními požadavky. A musím uznat, že se mu to vždy daří výtečně, o čemž svědčí i potlesk rozzářeného publika.

  Nezbývá, než se zeptat na třetí setkání s publikem během měsíce září...

  Na každém z nich mi záleží, s velkou pečlivostí s Láďou právě zkoušíme. Ovšem v pátek 30. září ve velkém sále Národního domu by mělo dojít, snad můžu prorokovat, k největší očekávané návštěvnosti. Chceme složit poklonu poezii VÁCLAVA HRABĚTE, který oslovil nejen mladé lidi a stal se autorem několika generací... Je to už více než 50 let, co odešel za oponu, přesto jsou verše Václava Hraběte srozumitelné tak, jako kdyby je napsal dnes.

  Samozřejmě se budu snažit i o osobní vzpomínku na Mirka Kováříka – interpreta, který verše Václava Hraběte vnesl na světlo a učinil je známými. A protože Václav Hrabě hrál na saxofon, podařilo se navázat další spolupráci a máme nového hosta.

  Kdo tedy v pořadu „Hrabě mezi poety“ vystoupí?

  Moderování, přednes: Radana Šatánková,

  klavírní křídlo: Ladislav Kokesch,

  saxofon: Jan Kraut.

  Mají vaše pořady společnou vizi?

  V dnešní době není nic samozřejmostí, ale my chceme dělat věci tak, aby byly hezké, hodnotné, chytly za srdce, člověka pozvedly i rozesmály.

  Je ještě něco, co byste chtěla vzkázat široké veřejnosti i vašemu pravidelnému diváctvu?

  Především bych chtěla vyjádřit vděčnost za fungující spolupráci, za nové hostující, za prostory, které nám Kultura F-M propůjčuje, za podporu od města a příznivou zpětnou vazbu od diváků.

   

  Na stálé publikum i nové tváře se těším a věřte – vše, co se odehrává, je zvláštní způsob bytí a komunikace, který je mi nejbližší. I když vystoupení pro vás je pro nás za odměnu, protože před každou událostí je třeba mnohé dojednat, zařídit a odpracovat... Přesto nadále držíme tradici dobrovolného vstupného, abychom nikoho nevyloučili. Aby se mohl kdokoliv setkat s podobně naladěnými lidmi, pokochat se hudebními lahůdkami a krásou veršů. Tím „kdokoliv“ myslím širokou veřejnost a třeba konkrétně i studenty středních škol, protože minimálně druhé a třetí zářijové setkání je součástí maturitních otázek. Ale to jen tak na okraj…

   

  Nezapomeňte – začínáme pokaždé v 18 hodin!

   

     Radana Narodni dm zemnšenéí 2022 06 21 125 S 01 1  Radana Narodni dům zmenšené CB 2022 06 21 139 S 01 1-1

  Fotografie:

  HB-RETRO: Ladislav Kokesch a Radana Šatánková (foto: Luděk Krulikovský)

  BARVA: Hlavní protagonisté – Šatánková, Kokesch – při úspěšném pořadu v ND - Jiří Suchý / Kainar blues (foto: Radek Juriček)

 • Pokračuje prodej pohybových a tanečních kurzů

  19.8.2022 08:14

  Vážení příznivci tance a pohybu, 

  rádi bychom Vám chtěli připomenout, že již probíhá prodej tanečních a pohybových kurzů v Národním domě Frýdek-Místek. Vyberte si z naší nabídky a zajistěte si místo ve svém oblíbeném kurzu.  

  K online platbě budete automaticky přesměrováni po dokončení registrace na www.kulturafm.cz/kurzy, kde naleznete i přehled a podrobnosti k jednotlivým kurzům.

  Kontakty:  

  Taneční pro mládež:
  Hana Janáčková, email: 777 728 094

  Pohybové a zdravotní kurzy, Taneční pro dospělé
  :
  Lenka Vašková, email: 778 710 773


  Těšíme se na viděnou!

  Tým Kultura F≈M

 • Odpoutaná scéna představí pouliční divadlo na motivy románů Julesa Verna

  16.8.2022 18:49

  Vrcholem léta je již tradičně divadelní festival Odpoutaná scéna. Letošní šestidenní program bude jedinečný jak hvězdným hereckým obsazením v klasických divadelních inscenacích, tak i moderním pojetím divadla spojeného s akrobacií, prvky stínového divadla či ohňovými a světelnými efekty. A právě takové je i představení NAUTILUS ve speciálním programu "Dětem". Více o tomto projektu napoví rozhovor s hercem a autorem scénáře Štefanem Capko.

  NAUTILUS je pouliční představení na motivy románů Julesa Verna, které je koprodukcí souborů pouličního divadla Teatr Novogo Fronta, Blackout paradox a Sacra Circus. Čím především je ale specifické?

  Spojili jsme své síly, produkční a tvůrčí možnosti, abychom mohli, přes myšlenky z Verneho románů, položit divákům otázky, na které nás zajímají aktuální odpovědi. Specifika tohoto představení jsou, kromě spojení tří souborů, také využívání a kombinování různorodých technik a efektů pouličního divadla jako je akrobacie, fireshow nebo lightshow a jejich využívání k poutavému vyprávění příběhu o tajemné vědecké expedici profesora Aronaxe a utopistických plánech pána světa Robura a také Kapitána Nema.

  Jaká část příběhu J. Verna zůstala zachována?

  Myšlenky Julesa Verna jsou nadčasové. Je až s podivem, jak jsou aktuální i dnes v 21. století. Verne mluví ve svých románech o nesmírně dynamické  době vynálezů a neustálého technického pokroku. Je to doba podobná té naší, právě svojí dynamikou a neustálým technologickým pokrokem, ale také nutností přemýšlet o planetě zemi a přírodě. Myšlenka "Člověk si podmaňuje přírodu, a příroda se bouří!" Je autentickým Verneovským výrokem. Jeho až utopické myšlenky, dostávají dnes úplně nové významy.

  Jaké?

  Naším cílem je přinést tato důležitá sdělení z minulosti k divákům, abychom se mohli všichni společně zamyslet nad tím, co prožíváme a jak se postavit k okolnímu světu. Spolu s Julesem Vernem si klademe otázky, na které je potřeba znovu hledat odpovědi. Pouliční hra Nautilus obsahuje myšlenky z románů  20 tisíc mil pod mořem, Pán světa, Tajuplný ostrov, Zelený paprsek a Vynález zkázy. Věty Julesa Verna jsou v našem představení autenticky přesné. Naše snaha je hledat souvislosti s dnešní dobou, ale také hledat otázky, které si můžeme společně s diváky položit. Jules Verne snil o budoucnosti lidstva. Věděl, že vývoj nebude jednoduchý, ale pořád věřil, a my dnes věříme spolu s ním, že lidstvo bude nakonec moudré a využije svůj tvořivý potenciál pro dobro celého světa.

  Jak těžké je skloubit řemeslnou práci herců/artistů s kulisami, technickými prvky a efekty na pomyslném "jevišti"?

  Hlavní scénografický objekt "geodome" je určujícím vizuálním prvkem, který je symbolem zeměkoule, ale také vesmíru. V našem představení se stává balónem, hlubinami oceánu, tajuplným ostrovem i sopkou, ale hlavně Zemí, nejhezčím místem sluneční soustavy. Tyto proměny jedné divadelní konstrukce jsou výzvou pro akrobaty, kteří se musí ve výšce pohybovat s ladností, jakoby byli ve vzduchu nebo v hlubinách oceánu a přitom neustále zápasit s "obyčejnou" gravitací. Diváci mohou sami posoudit jestli je naše vyprávění zanese do fantaskních a neznámých končin zeměkoule. Snažíme se, aby technické efekty a kulisy "netrčeli" z představení, ale aby "sloužili" vyprávění příběhu.

  Jak dlouho se Nautilus hraje a kolik představení již mohli diváci vidět?


  Premiéru mělo naše představení v červenci 2019, tedy ještě v době před pandemií covidu19 a též před "žhavou válkou" na území Evropy.  Během několika repríz, tohoto technicky náročného představení, které je i pro herce a akrobaty všech tří souborů, výjimečnou událostí, jsme se setkali s živou reakcí publika a zájmem o fantastický a utopický svět Julesa Verna, ať už to bylo třeba na premiéře ve Frankfurtu, ale také u nás v Chebu, Praze, Kolíně nebo Valašském Meziříčí. 

  Dnes se zdá, že lidstvo je nepoučitelné, ale my společně s Vernem věříme v sílu rozumu a dobra. Toto poselství můžeme předávat dál, také v letošní divadelní sezóně. Těšíme se na diváky v Brně a samozřejmě ve Frýdku Místku.


  Nejdůležitější myšlenkou Julesa Verna o velkém a zároveň ničivém vynálezu, kterým končí i představení NAUTILUS:

  Vzal jsem si svůj sen sebou, ale pro lidstvo nebude ztracen.

  Bude vám patřit v ten den, kdy svět bude dosti vzdělaný na to, aby z něj těžil a dosti moudrý na to, aby jej nezneužil.

  Váš Jules Verne."


  Celý program festivalu najdete na www.kulturafm.cz.

  Připravila Lenka Vašková
  Za herce TNF, Blackout paradoxu a Sacra Circusu Štefan Capko, herec a autor scénáře

 • Ohlédnutí za festivalem PIVOPĚNÍ 2022

  08.8.2022 09:47

  Tuto sobotu, 6. srpna, se ve Frýdku-Místku uskutečnil open air festival hudby a piva - PIVOPĚNÍ - s bohatým programem. Ještě ráno před začátkem akce se k zemi snášel déšť, počasí se ale včas umoudřilo a areál Textilky Slezan na Staroměstské ulici se od 14 hodin plnil návštěvníky lačnými po dobré hudbě a pivu. Mezi příchozími jsme zaznamenali i návštěvníky z okolních měst a jeden za svými oblíbenými kapelali přicestoval dokonce až z Karlových Varů. Součástí akce byl doprovodný pivní program a výstava o zaniklých pivovarech v interiéru textilky. O celém průběhu letošního Pivopění se mimo jiné můžete dočíst v podrobné reportáži.

 • Richard Müller: Kontakt s publikem mi prináša radost

  25.7.2022 11:18

  První srpnová sobota bude ve znamení skvělé hudby a piva. V areálu textilky Slezan budou dvě desítky malých pivovarů z Moravskoslezského kraje i z krajů sousedních a stánky s kulinářskými pochutinami. V hudebním programu letošního ročníku PIVOPĚNÍ vystoupí holistic.med, Prouza, Alice & Dan Bárta, Jana Kratochvílová & Illuminati.ca a Richard Müller & kapela. Se zpěvákem Richardem Müllerem jsme pro vás připravili také inspirativní rozhovor.   Richard Müller

  Kontakt s publikem mi prináša radost

  Richard Müller patří k významným osobnostem české a slovenské hudební scény. Na svém kontě má řadu hudebních cen a nominací, jeho jméno se dvanáctkrát objevilo mezi nejlepšími zpěváky v anketě Slavík. Aktuální album vydané na konci roku 2020 “Hodina medzi psom a vlkom” je natolik úspěšné, že již sklidilo dvojité ocenění za prodej - „Double Platinum“.

  V českých rádiích jsou slyšet především vaše starší hitovky “Po schodoch”, “Kníže Rohan”, “Tlaková níž“ a podobně. V posledních deseti letech vznikly ovšem také velmi zajímavé autorské věci - poslední CD  „Medzi psom a vlkom“ se zrodilo v době za koronové krize. Kdo se na něm podílel?
  Ja som bol rád, že môžem pracovať počas korona krízy, a myslím si že sme urobili naozaj peknú dosku. Hudbu na celý album som napísal ja a texty napísal môj textár Peter Uličný. Producentsky na albume pracoval Peter Graus. Tento tvorivý team mám veľmi rad. Pracovalo sa nám fantasticky, najmä to, že Peťo Graus  úžasne producentsky posunul moje demo nahrávky, ktoré som mu odovzdal na klasických kazetách (úsměv, pozn. red.). Totiž ja som demá nahravál na klasický kazeťák.

  CD působí osobně až niterně. Měl jste potřebu se z něčeho vyznat? Naznačují písně i další paralely současného světa?
  Texty piesní na albume písal Peter Uličný, ale ja som sa mu snažil vždy dodať slogan, alebo prvý riadok a on to potom dokonalo rozvinul do finálneho textu. Nemám pocit, že som sa potreboval o niečo veľkolepé podeliť, skôr to boli veci, ktoré ma zaujali. Napríklad som sa dočítal, že Keith Richards prestal fajčiť, čo pre mňa bola šokujúca správa, vzhľadom na to, že Keith fajčil neustále.

  Nedávnym úspěšným projektem bylo např. i CD „Hlasy“ s vokální skupinou Fragile. Jak vznikla tato spolupráce? …a pokračuje nějak dále? 
  Môj manažér Adnan Hamzič prišiel s týmto nápadom, a mne sa v prvej chvíli zdal absurdný. Ale stretli sme sa so skupinou Fragile, s Braňom Kostkom, a čo je pre mňa veľmi dôležité, okamžite sme si sadli ľudsky. Jana Golisová a Brano Kostka urobili nádherné a cappellové aranžmány a projekt bol na svete. Za dva roky sme odohrali spolu 101 koncertov. Či bude ďalšia spolupráca, neviem. Uvidíme…

  Spolupracoval jste také s moderátorkou a zpěvačkou Adélou Banášovou/Vinczeovou, se kterou jste dokonce v roce 2020 absolvoval koncertní turné. Jak na to vzpomínáte?
  Keď sme sa dohadovali na spolupráci, poprosil som Adelku, aby mi počas koncertného turné nepoložila tú istú otázku na pódiu. Ona to naozaj dodržala, napriek tomu, že koncertov bolo tuším 60. Adele som venoval pieseň Adieu Adele, ktorú som jej vždy na koncerte zaspieval. Je to pieseň o platonickej láske muža a ženy.

  Koncerty s písněmi z alba „55“ a také s dalšími osvědčenými hity přenášela i Česká televize jako vánoční dárek a z úst Adély v roli moderátorky prý zazněly i otázky na tělo…
  Áno, keď sa ma Adelka opýtala či existujú témy ktorých sa nemá dotýkať, povedal som nie. Ale nespomínam si na to, že by mi niektorá jej otázka bola nepríjemná, alebo že by som na ňu nechcel odpovedať. Odpovedal som jej rád a pravdivo.

  Jakou muziku si rád pouštíte?
  Ľahšie je odpovedať akú nie. Snáď okrem country všetko. Mám úprimne rád muziku, a stále hľadám a počúvam všetko, čo je dostupné.

  Pomáhá hudba, když je člověku těžko?
  Áno.

  Mimo dvě dospělé děti máte i malého syna. Zpíváte mu někdy třeba před spaním?
  On to odo mňa nevyžaduje. Ale myslím si, že by bol radšej, ak by mu pred spaním spievala skupina Imagine Dragons, tú ma momentálne rád.

  Inklinuje někdo další z vaší rodiny k hudbě? 
  Nie. Môj prvorodený syn Filip je právnik, Emma je PR manažérka v Paríži, píše pre Vogue, a je aj influencerka. Najmladší Markus tiež nevyzerá že by sa uberal tým smerom.

  Váš letošní harmonogram koncertů je velmi nabitý na Slovensku i v Čechách. Co vám přináší kontakt s publikem?
  Prináša mi radosť. A pre mňa je najdôležitejšie, aby som aj ja priniesol radosť publiku. Každému jednému, kto sa rozhodol prísť na môj koncert.

  Přijedete zazpívat i do Frýdku-Místku na festival PIVOPĚNÍ 2022, který se koná 6. srpna ve Frýdku-Místku. Můžete alespoň částečně prozradit , co zahrajete a zazpíváte?
  Zahráme pesničky ktoré musia zaznieť na každom koncerte. Ale vždy sa snažíme rozšíriť repertoár o ďalšie piesne, ktoré sú podľa nás hodné toho, aby ich fanúšikovia počuli. Myslím si že tento rok máme výborný repertoár.  


  Krátce:
  - Od roku 1984 hrál se skupinou Banket, kterou sám založil.
  - V roce 1992 přesedlal na sólovou dráhu a celkově za svou kariéru nahrál 20 alb.
  - spolupracoval s mnoha umělci zvučných jmen - Petr Hapka, Michal Horáček, Milan Lasica...
  - V roce 2016 měl premiéru česko-slovenský dokumentární film Richard Müller: Nepoznaný v režii Mira Rema.
  - Jeho projekty - CD “Hlasy” s vokální skupinou Fragile a jubilejní album “55” získaly uznání veřejnosti i odborné kritiky.
  - Posledním počinem je CD “Hodina mezi psom a vlkom”, jež získalo za prodej dvojité Double Platinum.


  Připravila Lenka Vašková

 • Rozhovor s Ladislavem Kokešem o pořadu Jiří Suchý | Kainar blues

  21.6.2022 13:22

  Pianista LADISLAV KOKESCH si s námi popovídal o hudebně-poetickém komponovaném pořadu z umělecké dílny básnířky RADANY ŠATÁNKOVÉ – Jiří Suchý | Kainar Blues, který se koná ve velkém sále Národního domu již tento pátek 24. 6. 2022 od 18 hodin. Vstup na akci je zdarma a pořádáme jej ve spolupráci se spolkem Krasomil, z.s. za podpory statutárního města Frýdek-Místek.

  Začněme otázkou, jakým způsobem byl komponován tento pořad a na co se diváci mohou těšit?

  Kompozice pořadu spočívala, jako vždy během naší spolupráce, na bedrech básnířky Radanky Šatánkové. V tomto má Radanka již zkušeností tolik, jako málokdo. Opět se tedy divák může pokochat krásou slova a rozmanitostí myšlenek během přednesu básní těchto velikánů. Tito mistři pera, jimž je pořad zasvěcen, jsou ovšem úzce spjati s hudbou, jak je jistě všem známo, a tudíž dojde na více hudebních čísel, a to nejen v podání sólového klavíru, ale i zpěvu. Zde jsem tedy do kompozice pořadu promluvil i já. :)

  Má pořad také nějakou spojitost s letošním rokem? Proč si tyto dva pány připomenout právě nyní?

  U obou pánů máme s Radankou menší  restík, neb v roce 2021 bylo výročí padesáti let od úmrtí pana Kainara, pan Suchý oslavil 90 let. Bohužel v roce 2021 nám situace neumožnila akci uskutečnit, a tak jsme se tedy v roce 2022 rozhodli svůj dluh vůči nim i publiku splatit. Bývá zvykem vždy oslavovat významná výročí osobností a i naše tvorba v tomto není výjimkou. Ale když tak nad tím přemýšlím, literární tvorba Jiřího Suchého a Josefa Kainara by se mohla připomínat možná i každý den, neb jistě patří k tomu nejlepšímu, co bylo v naší zemi stvořeno a co přetrvá věky věků. No vlastně u klavíru si to doma připomínám denně.

  Můžeme si říci něco o propojení pánů Kainara a Suchého?

  Pokud je mi známo, oba se velice respektovali – Jiří Suchý uvádí pana Kainara vždy jako jednoho z básníků, který jej ovlivnil nejvíce. Existuje mnoho nahrávek, kde pan Suchý zpívá písně s texty pana Kainara a v jeho vlastní tvorbě lze jistě najít podobnou hravost slov, veselost, ale i stejné hluboké zamyšlení nad životem všedním i nevšedním. Nedávno jsem zhlédl pořad Zadáno pro Semafor – Květiny básně zdobí přítomnost, kde se oba básníci potkali u jednoho stolu a společně předvedli Kainarovo Bombardovací blues kombinací recitace a zpěvu (pan Kainar dokonce scatuje) a byl to pro mě jeden z nejkrásnějších zážitků poslední doby. Z tohoto pořadu pochází i fotka na krásném plakátu k našemu pořadu a i z ní dle mého čiší nepopsatelná atmosféra, která mne vždy pohltí při poslechu jejich tvorby.

  Co všechno vzniklo ve společné režii?

  Pokud myslíte mě a Radanku, tak společně jsme se spolkem Krasomil a spoustou dobrých přátel již udělali tolik krásných pořadů, že bych je snad všechny ani nedokázal vyjmenovat a nerad bych některý pořad urazil tím, že bych jej opomenul.  U spolupráce pánů Kainara a Suchého je pro mě osobně nejkrásnější spousta krásných písní s texty pana Kainara, které pan Suchý interpretoval a které stále interpretuje s úžasnou lehkostí i přes svůj již požehnaný věk. Doufám, že je bude ještě zpívat velmi dlouho a rozdávat tak kolem sebe k radosti všech úsměv a moudrou životní filozofii.

  Děkujeme za rozhovor a budeme se těšit v pátek večer ve velkém sále Národního domu na nevšední umělecký zážitek!

  Michaela Kocourková, Lenka Vašková

 • Barokní perly

  16.6.2022 17:29

  Komorní koncert "Barokní perly", který se uskuteční v úterý 21. června od 19.00 v secesním sále ZUŠ Frýdek-Místek, představí výběr nejznámějších barokních skladeb v osobitém podání dvou uznávaných virtuozek. 

  Violistka Kristina Fialová je odbornou kritikou oceňována především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění.
  Michaela Káčerková se soustavně věnuje sólové koncertní činnosti, vystupuje pravidelně na koncertech a festivalech v České republice i v zahraničí, ve vlasti spolupracuje také s mnoha sólisty, orchestry a barokními ansámbly. Její repertoár zahrnuje hudbu všech stylových období od renesance až po současnou tvorbu. Důležitým základním kamenem jejího repertoáru je česká varhanní tvorba. Zařadila se k výrazným osobnostem české hudební scény. Od června 2021 působí jako ředitelka Karlovarského symfonického orchestru.

 • VINYL BURZA v zahradě Národního domu

  14.6.2022 15:08

  Jste vyznavači vinylových desek a chcete obohatit svou sbírku? Potřebují vaše desky odstarnit škrábance a další drobné nedostatky? 

  Zveme vás na burzu nejen vinylových desek, která se koná ve středu 15. 6. v zahradě Národního domu / 11.00-18.00 /. Součástí akce je profesionální čištění desek. Speciálními hosty budou Milan Cyrus a Jakub Šimeček.

  V areálu ND bude možnost občerstvení

Novinky.cz

 • Policie pátrá po sedmiletém chlapci a třináctileté dívce z Hradce Králové

  02.10.2022 20:54

  Policie od nedělního odpoledne pátrá po dvou dětech z Hradce Králové. Hledá sedmiletého Jakuba Sajkršmída a třináctiletou Elišku Kosařovou. Žádá případné svědky o pomoc. Informace mohou lidé volat na linku 158. Pátrání vyhlásila v systému Dítě v ohrožení.

 • V Japonsku dopadli záhadného zloděje pláštěnek

  02.10.2022 19:48

  Japonská policie dopadla v uplynulých týdnech zloděje, který od roku 2009 ukradl 360 dámských pláštěnek. Jednapadesátiletý muž byl pohledem na ženy v pláštěnkách posedlý. Způsobil přitom škodu v přepočtu skoro za dvě stě tisíc korun.

 • Vědci: Omikron může být poslední variantou

  02.10.2022 19:44

  Pokud máte za to, že se už dlouho neobjevila nová variantu covidu-19, tak máte pravdu a podle vědců je to dobrá zpráva. S každým týdnem se zvyšuje pravděpodobnost, že virus už nedokáže zvládnout další evoluční skok novým směrem, píše londýnský deník The Times.

 • Putin má nejméně tři dvojníky, tvrdí šéf ukrajinské zpravodajské služby

  02.10.2022 18:56

  Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby Kyrylo Budanov. Uvedl také, že v rozvědce jsou lidé, kteří se přímo na Putinovy dvojníky specializují.

 • Lipavský: Ruská anexe je hanebným porušováním práva a sprostou krádeží

  02.10.2022 18:21

  Česká republika nebude tolerovat ruské hanebné porušování mezinárodního práva, sprostou krádež území jiného státu a Putinovy koloniální snahy, sdělil dnes v reakci na ruskou anexi čtyř ukrajinských území ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti). V reakci na aktuální dění si některé evropské státy povolají na jednání ruské velvyslance. Zda tak učiní i Česko, není jasné. „Další postup koordinujeme se spojenci,“ uvedl ministr na dotaz ČTK.

 • Nikol Bóková: V jazzu mám vlastní pravidla

  02.10.2022 17:10

  Cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance chystá v prostředí pražského Anežského kláštera v nové sezoně čtyři koncerty. Mistrovské koncertní křídlo C. Bechstein D 282 tam bude k dispozici kreativitě a interpretační dokonalosti, lehkosti i uchopení vynikajících děl klasické klavírní literatury. Sérii zahájí 3. října držitelka ceny Anděl v kategorii Jazz Nikol Bóková.

 • Stát přitvrdí. Za pašování lidí bude osm let vězení

  02.10.2022 17:05

  Kvůli aktuální vlně uprchlíků, kteří putují přes Česko do Německa, chce stát výrazně přitvrdit tresty za převaděčství. Pašeráci lidí jsou totiž podle policistů větší bezpečnostní riziko než samotní migranti. Na novele nyní pracují resorty vnitra a spravedlnosti, návrh by měly předložit příští týden.

 • Vláda chystá větší ochranu obětí domácího násilí

  02.10.2022 17:03

  Rada vlády pro rovnost žen a mužů tento týden vydala doporučení o legislativních změnách týkající se domácího násilí. Jedná se hlavně o vytvoření první konkrétní definice pojmu domácí násilí a zajištění lepší ochrany obětí. Zároveň Rada vyzvala ministerstvo spravedlnosti, aby redefinovalo znásilnění.

 • Německo, Dánsko a Norsko koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

  02.10.2022 16:23

  Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně zaplatí 92 milionů eur (asi 2,2 miliardy Kč), uvedlo podle agentury Reuters německé ministerstvo obrany. Dodávky těchto samohybných děl mají začít v příštím roce.

 • Nejmenší žena Česka má necelý metr, ale optimismu na dva

  02.10.2022 16:13

  Nejmenší ženou v Česku je letos 22letá vysokoškolačka Monika Šimků z Klobuk u Slaného. Dokládá oficiální certifikát Agentury Dobrý den z Pelhřimova, který obdržela na konci září.

 • Mizerné těsnění v komíně bylo za požárem domu na Berounku, škoda čtyři miliony

  02.10.2022 15:28

  Rozsáhlý požár rodinného domu v noci na neděli likvidovali hasiči na Berounsku. Oheň zničil hlavně vnitřek stavby, zásah hasičům komplikovaly zřícené stropy a špatná viditelnost. Škodu vyšetřovatelé odhadují na čtyři miliony korun a jako příčinu určili netěsnící komín.

 • Vlak zabil ženu ve Žďáru nad Sázavou

  02.10.2022 15:26

  Na nádraží ve Žďáru nad Sázavou srazil a usmrtil v neděli kolem 13:00 vlak ženu. Provoz ve stanici je omezen, vlaky mají zpoždění nebo jsou odřeknuty.

 • Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn

  02.10.2022 14:38

  Únik plynu z plynovodu Nord Stream 1 už se zřejmě zastavil, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady. Už v sobotu Dánsko oznámilo, že plyn pravděpodobně přestal unikat také z plynovodního potrubí Nord Stream 2.

 • Kdy odejít do důchodu: na konci roku, nebo na začátku příštího?

  02.10.2022 14:28

  Pokud se chystáte v dohledné době do důchodu, měli byste si položit otázku, zda o něj požádat letos, nebo až příští rok. Při přiznání důchodu koncem roku 2022 bude váš důchod valorizován nejprve mimořádnou valorizací, která proběhla v červnu, poté mimořádnou zářijovou valorizací a od ledna 2023 se důchod navýší díky řádné valorizaci důchodů.

 • Zastavte kolotoč násilí a smrti na Ukrajině, vyzval papež František ruského prezidenta Putina

  02.10.2022 13:47

  Papež František vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby „zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině“. Odsoudil i hrozbu jaderné války, kterou označil za „absurdní“, píše Reuters.

Moduly

Kalendář akcí


Anketa

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Galileo Corporation

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6